Record of the Year
- “Black Parade,” Beyoncé
- “Colors,” Black Pumas
- “Rockstar,” DaBaby and Roddy Ricch
- “Say So,” Doja Cat
- “Everything I Wanted,” Billie Eilish WINNER
- “Don’t Start Now,” Dua Lipa
- “Circles,” Post Malone
- “Savage,” Megan Thee Stallion feat. Beyoncé
Album of the Year
- Chilombo, Jhene Aiko
- Black Pumas (Deluxe), Black Pumas
- Everyday Life, Coldplay
- Djesse Vol. 3, Jacob Collier
- Women in Music Pt. III, Haim
- Future Nostalgia, Dua Lipa
- Hollywood’s Bleeding, Post Malone
- Folklore, Taylor Swift WINNER
Song of the Year
- “Black Parade,” Denisia Andrews, Beyoncé, Stephen Bray, Shawn Carter, Brittany Coney, Derek James Dixie, Akil King, Kim “Kaydence” Krysiuk & Rickie “Caso” Tice (Beyoncé)
- “The Box,” Samuel Gloade & Rodrick Moore (Roddy Ricch)
- “Cardigan,” Aaron Dessner & Taylor Swift (Taylor Swift)
- “Circles,” Louis Bell, Adam Feeney, Kaan Gunesberk, Austin Post & Billy Walsh (Post Malone)
- “Don’t Start Now,” Caroline Ailin, Ian Kirkpatrick, Dua Lipa & Emily Warren (Dua Lipa)
- “Everything I Wanted,” Billie Eilish O’Connell & Finneas O’Connell (Billie Eilish)
- “I Can’t Breathe,” Dernst Emile II, H.E.R. & Tiara Thomas (H.E.R.) WINNER
- “If the World Was Ending,” Julia Michaels & JP Saxe (JP Saxe & Julia Michaels)
Best New Artist
- Ingrid Andress
- Phoebe Bridgers
- Chika
- Noah Cyrus
- D Smoke
- Doja Cat
- Kaytranada
- Megan Thee Stallion WINNER
Best Pop Vocal Album
- Changes, Justin Bieber
- Chromatica, Lady Gaga
- Future Nostalgia, Dua Lipa WINNER
- Fine Line, Harry Styles
- Folklore, Taylor Swift
Best R&B Performance
- “Lightning and Thunder,” Jhené Aiko Featuring John Legend
- “Black Parade,” Beyoncé WINNER
- “All I Need,” Jacob Collier Feat. Mahalia & Ty Dolla $ign
- “Goat Head,” Brittany Howard
- “See Me,” Emily King
Best Rap Song
- “The Bigger Picture,” Dominique Jones, Noah Pettigrew & Rai’shaun Williams (Lil Baby)
- “The Box,” Samuel Gloade & Rodrick Moore (Roddy Ricch)
- “Laugh Now, Cry Later,” Durk Banks, Rogét Chahayed, Aubrey Graham, Daveon Jackson, Ron LaTour & Ryan Martinez (Drake feat. Lil Durk)
- “Rockstar,” Jonathan Lyndale Kirk, Ross Joseph Portaro IV & Rodrick Moore (DaBaby feat. Roddy Ricch)
- “Savage,” Beyoncé, Shawn Carter, Brittany Hazzard, Derrick Milano, Terius Nash, Megan Pete, Bobby Session Jr., Jordan Kyle Lanier Thorpe & Anthony White (Megan Thee Stallion feat. Beyoncé) WINNER
Best Pop Solo Performance
- “Yummy,” Justin Bieber
- “Say So,” Doja Cat
- “Everything I Wanted,” Billie Eilish
- “Don’t Start Now,” Dua Lipa
- “Watermelon Sugar,” Harry Styles WINNER
- “Cardigan,” Taylor Swift
Best Melodic Rap Performance
- “Rockstar,” DaBaby feat. Roddy Ricch
- “Laugh Now, Cry Later,” Drake feat. Lil Durk
- “Lockdown,” Anderson .Paak WINNER
- “The Box,” Roddy Ricch
- “HIGHEST IN THE ROOM,” Travis Scott
Best Latin Pop or Urban Album
- YHLQMDLG, Bad Bunny WINNER
- Por Primera Vez, Camilo
- Mesa Para Dos, Kany García
- Pausa, Ricky Martin
- 3:33, Debi Nova
Best Country Album
- Lady Like, Ingrid Andress
- Your Life is a Record, Brandy Clark
- Wildcard, Miranda Lambert WINNER
- Nightfall, Little Big Town
- Never Will, Ashley McBryde
Best Country Song
- “Bluebird,” Luke Dick, Natalie Hemby & Miranda Lambert (Miranda Lambert)
- “The Bones,” Maren Morris, Jimmy Robbins & Laura Veltz (Maren Morris)
- “Crowded Table,” Brandi Carlile, Natalie Hemby & Lori McKenna (The Highwomen) WINNER
- “More Hearts Than Mine,” Ingrid Andress, Sam Ellis & Derrick Southerland (Ingrid Andress)
- “Some People Do,” Jesse Frasure, Shane McAnally, Matthew Ramsey & Thomas Rhett, songwriters (Old Dominion)
Best Country Duo/Group Performance
- “All Night,” Brothers Osbourne
- “10,000 Hours,” Dan + Shay & Justin Bieber WINNER
- “Ocean,” Lady A
- “Sugar Coat,” Little Big Town
- “Some People Do,” Old Dominion
Best Rock Album
- A Hero’s Death, Fontaines D.C.
- Kiwanuka, Michael Kiwanuka
- Daylight, Grace Potter
- Sound & Fury, Sturgill Simpson
- The New Abnormal, The Strokes WINNER
Best Rock Song
- “Kyoto,” Phoebe Bridgers, Morgan Nagler, and Marshall Vore (Phoebe Bridgers)
- “Lost In Yesterday,” Kevin Parker (Tame Impala)
- “Not,” Adrianne Lenker (Big Thief)
- “Shameika,” Fiona Apple (Fiona Apple)
- “Stay High,” Brittany Howard (Brittany Howard) WINNER
Best Rock Performance
- “Shameika,” Fiona Apple WINNER
- “Not,” Big Thief
- “Kyoto,” Phoebe Bridgers
- “The Steps,” Haim
- “Stay High,” Brittany Howard
- “Daylight,” Grace Potter
Best Rap Album
- Black Habits, D Smoke
- Alfredo, Freddie Gibbs & The Alchemist
- A Written Testimony, Jay Electronica
- King’s Disease, Nas WINNER
- The Allegory, Royce Da 5’9”
Best Rap Performance
- “Deep Reverence,” Big Sean feat. Nipsey Hustle
- “Bop,” DaBaby
- “What’s Poppin,” Jack Harlow
- “The Bigger Picture,” Lil Baby
- “Savage,” Megan Thee Stallion feat. Beyoncé WINNER
- “Dior,” Pop Smoke
Best Pop Duo/Group Performance
- “Un Día (One Day),” J. Balvin, Dua Lipa, Bad Bunny, Tainy
- “Intentions,” Justin Bieber and Quavo
- “Dynamite,” BTS
- “Rain on Me,” Lady Gaga and Ariana Grande WINNER
- “Exile,” Taylor Swift and Bon Iver
Best R&B Album
- Happy 2 Be Here, Any Clemons
- Take Time, Giveon
- To Feel Loved, Luke James
- Bigger Love, John Legend WINNER
- All Rise, Gregory Porter
Best Progressive R&B Album
- Chilombo, Jhene Aiko
- Ungodly Hour, Chloe X Halle
- Free Nationals, Free Nationals
- F*** Yo Feelings, Robert Glasper
- It Is What It Is, Thundercat WINNER
Best R&B Song
- “Better Than I Imagine,” Robert Glasper, Meshell Ndegeocello & Gabriella Wilson (Robert Glasper Feat. H.E.R and Meshell Ndegeocello) WINNER
- “Black Parade,” Denisia Andrews, Beyoncé, Stephen Bray, Shawn Carter, Brittany Coney, Derek James Dixie, Akil King, Kim “Kaydence” Krysiuk & Rickie “Caso” Tice (Beyoncé)
- “Collide,” Sam Barsh, Stacey Barthe, Sonyae Elise, Olu Fann, Akil King, Josh Lopez, Kaveh Rastegar & Benedetto Rotondi (Tiana & EARTHGANG)
- “Do It,” Chloe Bailey, Halle Bailey, Anton Kuhl, Victoria Monét, Scott Storch & Vincent Van Den Ende (Chloe X Halle)
- “Slow Down,” Nasri Atweh, Badriia Bourelly, Skip Marley, Ryan Williamson & Gabriella Wilson (Skip Marley & H.E.R.)
Best Traditional R&B Performance
- “Sit On Down,” The Baylor Project Featuring Jean Baylor & Marcus Baylor
- “Wonder What She Thinks of Me,” Chloe X Halle
- “Let Me Go,” Mykal Kilgore
- “Anything For You,” Ledisi WINNER
- “Distance,” Yebba
Best Alternative Album
- Hyperspace, Beck
- Fetch the Bolt Cutters, Fiona Apple WINNER
- Punisher, Phoebe Bridgers
- Jaime, Brittany Howard
- The Slow Rush, Tame Impala
Best Music Video
- “Brown Skin Girl,” Beyoncé WINNER
- “Life Is Good,” Future Feat. Drake
- “Lockdown,” Anderson .Paak
- “Adore You,” Harry Styles
- “Goliath,” Woodkid
Best Contemporary Christian Music Album
- Run To The Water, Cody Carnes
- All Of My Best Friends, Hillsong Young & Free
- Holy Water, We The Kingdom
- Citizen Of Heaven, Tauren Wells
- Jesus Is King, Kanye West WINNER
Best Song Written For Visual Media
- “Beautiful Ghosts” [From Cats], Andrew Lloyd Webber & Taylor Swift (Taylor Swift)
- “Carried Me With You” [From Onward], Brandi Carlile, Phil Hanseroth & Tim Hanseroth (Brandi Carlile)
- “Into The Unknown” [From Frozen 2], Kristen Anderson-Lopez & Robert Lopez (Idina Menzel & AURORA)
- “No Time To Die” [From No Time To Die], Billie Eilish O’Connell & Finneas Baird O’Connell (Billie Eilish) WINNER
- “Stand Up” [From Harriett], Joshuah Brian Campbell & Cynthia Erivo (Cynthia Erivo)
Best Score Soundtrack For Visual Media
- Ad Astra, Max Richter
- Becoming, Kamasi Washington
- Joker, Hildur Guðnadóttir WINNER
- 1917, Thomas Newman
- Star Wars: The Rise of Skywalker, John Williams
Best Compilation Soundtrack For Visual Media
- A Beautiful Day in the Neighborhood, Various Artists
- Bill & Ted Face the Music, Various Artists
- Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga, Various Artists
- Frozen 2, Various Artists
- JoJo Rabbit, Various Artists WINNER
Best Music Film
- Beastie Boys Story, Beastie Boys, Spike Jonze
- Black Is King, Beyoncé
- We Are Freestyle Love Supreme, Freestyle Love Supreme
- Linda Ronstadt: The Sound of My Voice, Linda Ronstadt WINNER
- That Lil Ol’ Band From Texas, ZZ Top
Best Musical Theater Album
- Amelie, Audrey Brisson, Chris Jared, Caolan McCarthy & Jez Unwin, principal soloists; Michael Fentiman, Sean Patrick Flahaven, Barnaby Race & Nathan Tysen, producers; Nathan Tysen, lyricist; Daniel Messe, composer & lyricist (Original London Cast)
- American Utopia on Broadway, David Byrne
- Jagged Little Pill, Kathryn Gallagher, Celia Rose Gooding, Lauren Patten & Elizabeth Stanley, principal soloists; Neal Avron, Pete Ganbarg, Tom Kitt, Michael Parker, Craig Rosen & Vivek J. Tiwary, producers (Glen Ballard & Alanis Morissette, lyricists) (Original Broadway Cast) WINNER
- Little Shop of Horrors, Tammy Blanchard, Jonathan Groff & Tom Alan Robbins, principal soloists; Will Van Dyke, Michael Mayer, Alan Menken & Frank Wolf, producers (Alan Menken, composer; Howard Ashman, lyricist) (The New Off-Broadway Cast)
- Prince of Egypt, Christine Allado, Luke Brady, Alexia Khadime & Liam Tamne, principal soloists; Dominick Amendum & Stephen Schwartz, producers; Stephen Schwartz, composer & lyricist (Original Cast)
- Soft Power, Francis Jue, Austin Ku, Alyse Alan Louis & Conrad Ricamora, principal soloists; Matt Stine, producer; David Henry Hwang, lyricist; Jeanine Tesori, composer & lyricist (Original Cast)
Best Comedy Album
- Black Mitzvah, Tiffany Haddish WINNER
- I Love Everything, Patton Oswalt
- The Pale Tourist, Jim Gaffigan
- Paper Tiger, Bill Burr
- 23 Hours to Kill, Jerry Seinfeld
Best Spoken Word Album (Includes Poetry, Audio Books & Storytelling)
- Acid for the Children: A Memoir, Flea
- Alex Trebek – The Answer is…, Ken Jennings
- Blowout: Corrupted Democracy, Rogue State Russia, and the Richest, Most Destructive Industry on Earth, Rachel Maddow WINNER
- Catch and Kill, Ronan Farrow
- Charlotte’s Web (E.B. White), Meryl Streep (& Full cast)
Best Global Music Album
- Fu Chronicles, Antibalas
- Twice As Tall, Burna Boy WINNER
- Agora, Bebel Gilberto
- Love Letters, Anoushka Shankar
- Amadjar, Tinariwen
Best Dance Recording
- “On My Mind,” Diplo & Sidepiece
- “My High,” Disclosure Feat. Aminé & Slowthai
- “The Difference,” Flume feat. Toro y Moi
- “Both Of Us,” Jayda D
- “10%,” Kaytranada feat. Kali Uchis WINNER
Best Dance/Electronic Album
- Kick I, Arca
- Planet’s Mad, Baauer
- Energy, Disclosure
- Bubba, Kaytranada WINNER
- Good Faith, Madeon
Best Contemporary Instrumental Album
- Axiom, Christian Scott Atunde Adjuah
- Chronology Of A Dream: Live at Village Vanguard, Jon Baptiste
- Take The Stars, Black Violin
- Americana, Grégoire Maret, Romain Collin & Bill Frisell
- Live At The Royal Albert Hall, Snarky Puppy WINNER
Best Instrumental Composition
- “Baby Jack,” Arturo O’Farrill, (Arturo O’Farrill & The Afro Latin Jazz Orchestra)
- “Be Water II,” Christian Sands (Christian Sands)
- “Plumfield,” Alexandre Desplat (Alexandre Desplat)
- “Sputnik,” Maria Schneider (Maria Schneider) WINNER
- “Strata,” Remy Le Boeuf (Remy Le Boeuf’s Assembly Of Shadows Featuring Anna Webber & Eric Miller)
Best Arrangement, Instrumental or A Cappella
- “Bathroom Dance,” Hildur Guðnadóttir (Hildur Guðnadóttir)
- “Donna Lee,” John Beasley (John Beasley) WINNER
- “Honeymooners,” Remy Le Boeuf (Remy Le Boeuf’s Assembly Of Shadows)
- “Life Every Voice and Sing,” Alvin Chea & Jarrett Johnson (Jarrett Johnson Featuring Alvin Chea)
- “Uranus: The Magician,” Jeremy Levy (Jeremy Levy Jazz Orchestra)
Best New Age Album
- Songs from the Bardo, Laurie Anderson, Tenzin Choegyal & Jesse Paris Smith
- Periphery, Priya Darshini
- Form//Less, Superposition
- More Guitar Stories, Jim “Kimo” West WINNER
- Meditations, Cory Wong & Jon Batiste
Best Gospel Performance/Song
- “Wonderful Is Your Name,” Melvin Crispell III
- “Release (Live),” David Frazier (Ricky Dillard Featuring Tiff Joy)
- “Come Together,” Rodney “Darkchild” Lashawn Daniels, Rodney Jerkins, Lecrae Moore & Jazz Nixon (Jerkins Presents: The Good News)
- “Won’t Let Go,” Travis Greene
- “Movin’ On,” Darryl L. Howell, Jonathan Caleb McReynolds, Kortney Jamaal Pollard & Terrell Demetrius Wilson (Jonathan McReynolds & Mali Music) WINNER
Best Gospel Album
- 2econd Wind: Ready, Anthony Brown & group therAPy
- My Tribute, Myron Butler
- Choirmaster, Ricky Dillard
- Gospel According To PJ, PJ Morton WINNER
- Kierra, Kierra Sheard
Best Roots Gospel Album
- Beautiful Day, Mark Bishop
- 20/20, The Crabb Family
- What Christmas Really Means, The Erwins
- Celebrating Fisk! (The 150th Anniversary Album), Fisk Jubilee Singers WINNER
- Something Beautiful, Ernie Haase & Signature Sound
Best Recording Package
- Everyday Life, Pilar Zeta (Coldplay)
- Funeral, Kyle Goen (Lil Wayne)
- Healer, Julian Gross & Hannah Hooper (Grouplove)
- On Circles, Jordan Butcher (Caspian)
- Vols. 11 & 12, Doug Cunningham & Jason Noto (Desert Sessions) WINNER
Best Boxed Or Special Limited Edition Package
- Flaming Pie (Collector’s Edition), Linn Wie Andersen, Simon Earith, Paul McCartney & James Musgrave (Paul McCartney)
- Giants Stadium 1987, 1989, 1991, Lisa Glines & Doran Tyson (Grateful Dead)
- Mode, Jeff Schulz (Depeche Mode)
- Ode to Joy, Lawrence Azerrad & Jeff Tweedy (Wilco) WINNER
- The Story of Ghostly International, Michael Cina & Molly Smith (Various Artists)
Best Album Notes
- At the Minstrel Show: Minstrel Routines from the Studio, 1894-1926, Tim Brooks (Various Artists)
- The Bakersfield Sound: Country Music Capital of the West, 1940-1974, Scott B. Bomar (Various Artists)
- Dead Man’s Pop, Bob Mehr (The Replacements) WINNER
- The Missing Link: How Gus Haenschen Got Us from Joplin to Jazz and Shaped the Music Business, Colin Hancock (Various Artists)
- Out of a Clear Blue Sky, David Sager (Nat Brusiloff)
Best Historical Album
- Celebrated, 1895-1896, Meagan Hennessey & Richard Martin (Unique Quartette)
- Hittin’ The Ramp, The Early Years (1936 – 1943), Zev Feldman, Will Friedwald & George Klabin, Matthew Lutthans (Nat King Cole)
- It’s Such a Good Feeling: The Best of Mister Rogers, Lee Lodyga & Cheryl Pawelski, Michael Graves (Mister Rogers) WINNER
- 1999 Super Deluxe Edition, Michael Howe, Bernie Grundman (Prince)
- Souvenir, Carolyn Agger, Miles Showell (Orchestral Manoeuvres In The Dark)
- Throw Down Your Heart: The Complete Africa Sessions, Béla Fleck, Richard Dodd (Béla Fleck)
Best Engineered Album, Non-Classical
- Black Hole Rainbow (Devon Gilfillian)
- Expectations (Katie Pruitt)
- Hyperspace (Beck) WINNER
- Jaime (Brittany Howard)
- 25 Trips (Sierra Hull)
Best Remixed Recording
- “Do You Ever (RAC Mix),” RAC (Phil Good)
- “Imaginary Friends (Morgan Page Remix),” Deadmau5 (Morgan Page)
- “Praying for You (Louie Vega Main Remix),” Jasper Street Co. (Louie Vega)
- “Roses (Imanbek Remix),” Saint JHN (Imanbek Zeikenov) WINNER
- “Young & Alive (Bazzi vs. Haywire Remix),” Bazzi (Haywyre)
Best Engineered Album, Classical
- Danielpour: The Passion of Yeshua
- Gershwin: Porgy and Bess
- Hynes: Fields
- Ives: Complete Symphonies
- Shostakovich: Symphony No. 13, ‘Babi Yar’ WINNER
Producer of the Year, Classical
- Blanton Alspaugh
- David Frost WINNER
- Jesse Lewis
- Dmitriy Lipay
- Elaine Martone
Best Latin Rock or Alternative Album
- Aura, Bajofondo
- Monstruo, Cami
- Sobrevolando, Cultura Profética
- La Conquista Del Espacio, Fito Paez WINNER
- Miss Colombia, Lido Pimienta
Best Regional Mexican Music Album (Including Tejano)
- Hecho En México, Alejandro Fernández
- La Serenata, Lupita Infante
- Un Canto Por Mexico, Vol.1, Natalia Lafourcade WINNER
- Bailando Sones y Huapangos Con el Mariachi Sol de Mexica de Jose Hernandez, Mariachi Sol De Mexico De Jose Hernandez
- AYAYAY!, Christian Nodal
Best Tropical Latin Album
- Mi Tumbao, José Alberto “El Ruiseñor”
- Infinito, Edwin Bonilla
- Sigo Cantando Al Amor (Deluxe), Jorge Celedon & Sergio Luis
- 40, Grupo Niche WINNER
- Memorias de Navidad, Víctor Manuelle
Best Orchestral Performance
- “Aspects of America – Pulitzer Edition,” Carlos Kalmar (Oregon Symphony)
- “Concurrence,” Daníel Bjarnason (Iceland Symphony Orchestra)
- “Copland: Symphony No. 3,” Michael Tilson Thomas (San Francisco Symphony)
- “Ives: Complete Symphonies,” Gustavo Dudamel (Los Angeles Philharmonic) WINNER
- “Lutoslawski: Symphonies Nos. 2 & 3,” Hannu Lintu (Finnish Radio Symphony Orchestra)
Best Opera Recording
- “Dello Joio: The Trial at Rouen,” Gil Rose, Heather Buck & Stephen Powell (Boston Modern Orchestra Project; Odyssey Opera Chorus)
- “Floyd C., Prince of Players,” William Boggs, Keith Phares & Kate Royal, Blanton Alspaugh (Milwaukee Symphony Orchestra; Florentine Opera Chorus)
- “Gershwin: Porgy and Bess,” David Robertson, Angel Blue & Eric Owens, David Frost (The Metropolitan Opera Orchestra; The Metropolitan Opera Chorus) WINNER
- “Handel: Agrippina,” Maxim Emelyanychev, Joyce DiDonato, Daniel Zalay (Il Pomo D’Oro)
- “Zemlinksy: Der Zwerg,” Donald Runnicles, David Butt Philip & Elena Tsallagova, Peter Ghirardini & Erwin Stürzer (Orchestra Of The Deutsche Oper Berlin; Chorus Of The Deutsche Oper Berlin)
Best Choral Performance
- “Carthage,” Donald Nally (The Crossing)
- “Danielpour: The Passion of Yeshua,” JoAnn Falletta, James K. Bass & Adam Luebke (James K. Bass, J’Nai Bridges, Timothy Fallon, Kenneth Overton, Hila Plitmann & Matthew Worth; Buffalo Philharmonic Orchestra; Buffalo Philharmonic Chorus & UCLA Chamber Singers) WINNER
- “Kastalsky: Requiem,” Leonard Slatkin, Charles Bruffy, Steven Fox & Benedict Sheehan (Joseph Charles Beutel & Anna Dennis; Orchestra Of St. Luke’s; Cathedral Choral Society, The Clarion Choir, Kansas City Chorale & The Saint Tikhon Choir)
- “Moravec: Sanctuary Road,” Kent Tritle (Joshua Blue, Raehann Bryce-Davis, Dashon Burton, Malcolm J. Merriweather & Laquita Mitchell; Oratorio Society Of New York Orchestra; Oratorio Society Of New York Chorus)
- “Once Upon A Time,” Matthew Guard (Sarah Walker; Skylark Vocal Ensemble)
Best Chamber Music/Small Ensemble Performance
- “Contemporary Voices,” Pacifica Quartet WINNER
- “Healing Modes,” Brooklyn Rider
- “Hearne, T.: Place,” Ted Hearne, Steven Bradshaw, Sophia Byrd, Josephine Lee, Isaiah Robinson, Sol Ruiz, Ayanna Woods & Place Orchestra
- “Hynes: Fields,” Devonté Hynes & Third Coast Percussion
- “The Schumann Quartets,” Dover Quartet
Best Classical Instrumental Solo
- Adès; Concerto for Piano and Orchestra, Kirill Gerstein
- Beethoven: Complete Piano Sonatas, Igor Levit
- Bohemian Tales, Augustin Hadelich
- Destination Rachmaninov – Arrival, Daniil Trifonov
- Theofanidis: Concerto for Viola and Chamber Orchestra, Richard O’Neill WINNER
Best Classical Compendium
- Adès Conduct Adès, Mark Stone & Christianne Stotijn; Thomas Adès, Nick Squire
- Saariaho: Graal Theatre; Circle Map’ Neiges; Vers Toi Es Si Loin, Clément Mao-Takacs, Hans Kipfer
- Serebrier: Symphonic Bach Variations; Laments and Hallelujahs; Flute Concerto, José Serebrier, Jens Braun
- Thomas, M.T.: From the Diary of Anne Frank & Meditations on Rilke, Isabel Leonard, Michael Tilson Thomas, Jack Vad WINNER
- Woolf, L.P.: Fire and Flood, Matt Haimovitz, Julian Wachner, Blanton Alspaugh
Best Contemporary Classical Composition
- Adès: Concerto for Piano and Orchestra, Thomas Adès (Kirill Gerstein, Thomas Adès & Boston Symphony Orchestra)
- Danielpour: The Passion of Yeshua, Richard Danielpour (JoAnn Falletta, James K. Bass, Adam Luebke, UCLA Chamber Singers, Buffalo Philharmonic Orchestra & Buffalo Philharmonic Chorus)
- Floyd, C.: Prince of Players, Carlisle Floyd (William Boggs, Kate Royal, Keith Phares, Florentine Opera Chorus & Milwaukee Symphony Orchestra)
- Hearne, T.: Place, Ted Hearne (Ted Hearne, Steven Bradshaw, Sophia Byrd, Josephine Lee, Isaiah Robinson, Sol Ruiz, Ayanna Woods & Place Orchestra)
- Rouse: Symphony No. 5, Christopher Rouse (Giancarlo Guerrero & Nashville Symphony) WINNER
Best American Roots Performance
- “Colors,” Black Pumas
- “Deep In Love,” Bonny Light Horseman
- “Short and Sweet,” Brittany Howard
- “I’ll Be Gone,” Norah Jones & Mavis Staples
- “I Remember Everything,” John Prine WINNER
Best American Roots Song
- “Cabin,” Laura Rogers & Lydia Rogers (The Secret Sisters)
- “Ceiling To The Floor,” Sierra Hull & Kai Welch (Sierra Hull)
- “Hometown,” Sarah Jarosz
- “I Remember Everything,” Pat McLaughlin & John Prine (John Prine)
- “Man Without a Soul,” Tom Overby & Lucinda Williams (Lucinda Williams)
Best Americana Album
- Old Flowers, Courtney Marie Andrews
- Terms Of Surrender, Hiss Golden Messenger
- World On The Ground, Sarah Jarosz WINNER
- El Dorado, Marcus King
- Good Souls Better Angels, Lucinda Williams
Best Bluegrass Album
- Man On Fire, Danny Barnes
- To Live In Two Worlds, Vol. 1, Thomm Jutz
- North Carolina Songbook, Steep Canyon Rangers
- Home, Billy Strings WINNER
- The John Hartford Fiddle Tune Project, Vol. 1, Various Artists
Best Traditional Blues Album
- All My Dues Are Paid, Frank Bey
- You Make Me Feel, Don Bryant
- That’s What I Heard, Robert Cray Band
- Cypress Grove, Jimmy “Duck” Holmes
- Rawer Than Raw, Bobby Rush WINNER
Best Contemporary Blues Album
- Have You Lost Your Mind Yet?, Fantastic Negrito WINNER
- Live At The Paramount, Ruthie Foster Big Band
- The Juice, G. Love
- Blackbirds, Bettye LaVette
- Up And Rolling, North Mississippi Allstars
Best Folk Album
- Bonny Light Horseman, Bonny Light Horseman
- Thanks for the Dance, Leonard Cohen
- Song For Our Daughter, Laura Marling
- Saturn Return, The Secret Sisters
- All The Good Times, Gillian Welch & David Rawlings WINNER
Best Regional Roots Music Album
- My Relatives “Nikso Kowaiks,” Black Lodge Singers
- Cameron Dupuy and the Cajun Troubadors, Cameron Dupuy And The Cajun Troubadours
- Lovely Sunrise, Nā Wai ʽEhā
- Atmosphere, New Orleans Nightcrawlers WINNER
- A Tribute To Al Bernard, Sweet Cecilia
Best Reggae Album
- Upside Down 2020, Buju Banton
- Higher Place, Skip Marley
- It All Comes Back To Love, Maxi Priest
- Got To Be Tough, Toots & The Maytals WINNER
- One World, The Wailers
Best Children’s Music Album
- All The Ladies, Joanie Leeds WINNER
- Be a Pain: An Album for Young (and Old) Leaders, Alastair Moock And Friends
- I’m An Optimist, Dog On Fleas
- Songs For Singin’, The Okee Dokee Brothers
- Wild Life, Justin Roberts
Best Improvised Jazz Solo
- “Guinevere,” Christian Scott Atunde Adjuah, track from: Axiom
- “Pachamama,” Regina Carter, track from: Ona (Thana Alexa)
- “Celia,” Gerald Clayton
- “All Blues” Chick Corea, track from: Trilogy 2 (Chick Corea, Christian McBride & Brian Blade) WINNER
- “Moe Honk,” Joshua Redman, track from: RoundAgain (Redman Mehldau McBride Blade)
Best Jazz Vocal Album
- Ona, Thana Alexa
- Secrets Are The Best Stories, Kurt Elling Feat. Danilo Pérez WINNER
- Modern Ancestors, Carmen Lundy
- Holy Room: Live at Alte Oper, Somi With Frankfurt Radio Big Band
- What’s The Hurry, Kenny Wahsington
Best Jazz Instrumental Album
- on the tender spot of every calloused moment, Ambrose Akinmusire
- Waiting Game, Terri Lyne Carrington And Social Science
- Happening: Live at the Village Vanguard, Gerald Clayton
- Trilogy 2, Chick Corea, Christian McBride & Brian Blade WINNER
- Roundagain, Redman Mehldau McBride Blade
Best Large Jazz Ensemble Album
- Dialogues on Race, Gregg August
- MONK’estra Plays John Beasley, John Beasley
- The Intangible Between, Orrin Evans And The Captain Black Big Band
- Songs You Like A Lot, John Hollenbeck With Theo Bleckmann, Kate McGarry, Gary Versace And The Frankfurt Radio Big Band
- Data Lords, Maria Schneider Orchestra WINNER
Best Latin Jazz Album
- Tradiciones, Afro-Peruvian Jazz Orchestra
- Four Questions, Arturo O’Farrill & The Afro Latin Jazz Orchestra WINNER
- City of Dreams, Chico Pinheiro
- Viento y Tiempo: Live at Blue Note Tokyo, Gonzalo Rubalcaba & Aymée Nuviola
- Trane’s Delight, Poncho Sanchez
Best Traditional Pop Vocal Album
- Blue Umbrella, Burt Bacharach and Daniel Tashain
- True Love: A Celebration of Cole Porter, Harry Connick Jr.
- American Standard, James Taylor WINNER
- Unfollow the Rules, Rufus Wainwright
- Judy, Renee Zellweger
Best Metal Performance
- “Bum-Rush,” Body Count WINNER
- “Underneath,” Code Orange
- “The In-Between,” In This Moment
- “Bloodmoney,” Poppy
- “Executioner’s Tax (Swing of the Axe) — Live,” Power Trip
Best Country Solo Performance
- “Stick That In Your Country Song,” Eric Church
- “Who You Thought I Was,” Brandy Clark
- “When My Amy Prays,” Vince Gill WINNER
- “Black Like Me,” Mickey Guyton
- “Bluebird,” Miranda Lambert
Producer of the Year, Non-Classical
- Jack Antonoff
- Dan Auerbach
- Dave Cobb
- Flying Lotus
- Andrew Watt WINNER
Best Arrangement, Instruments and Vocals
- “Asas Fechadas,” John Beasley & Maria Mendes (Maria Mendes Featuring John Beasley & Orkest Metropole)
- “Desert Song,” Erin Bentlage, Sara Gazarek, Johnaye Kendrick & Amanda Taylor (Säje)
- “From This Place,” Alan Broadbent & Pat Metheny (Pat Metheny Featuring Meshell Ndegeocello)
- “He Won’t Hold You,” Jacob Collier (Jacob Collier Featuring Rapsody) WINNER
- “Slow Burn,” Talia Billig, Nic Hard & Becca Stevens (Becca Stevens Feat. Jacob Collier, Mark Lettieri, Justin Stanton, Jordan Perlson, Nic Hard, Keita Ogawa, Marcelo Woloski & Nate Werth)
Best Contemporary Christian Music Performance/Song
- “The Blessing (Live),” Chris Brown, Cody Carnes, Kari Jobe Carnes & Steven Furtick (Kari Jobe, Cody Carnes & Elevation Worship)
- “Sunday Morning,” Denisia Andrews, Jones Terrence Antonio, Saint Bodhi, Brittany Coney, Kirk Franklin, Lasanna Harris, Shama Joseph, Stuart Lowery, Lecrae Moore & Nathanael Saint-Fleur (Lecrae Featuring Kirk Franklin)
- “Holy Water,” Andrew Bergthold, Ed Cash, Franni Cash, Martin Cash & Scott Cash (We The Kingdom)
- “Famous For (I Believe),” Chuck Butler, Krissy Nordhoff, Jordan Sapp, Alexis Slifer & Tauren Wells (Tauren Wells Featuring Jenn Johnson)
- “There Was Jesus,” Casey Beathard, Jonathan Smith & Zach Williams (Zach Williams & Dolly Parton) WINNER
Best Classical Solo Vocal Album
- American Composers at Play, William Bolcom, Ricky Ian Gordon, Lori Laitman, John Musto, Stephen Powell
- Clairières, Lili & Nadia Boulanger, Nicholas Phan
- Farinelli, Cecilia Bartoli
- A Lad’s Love, Biran Giebler
- Smyth: The Prison, Sarah Brailey & Dashon Burton WINNER