Categories
Awards

Ster-Kinekor Reprises Their Sponsorship Of The SAFTAs Youth Achiever Award

Ster-Kinekor has announced that it is sponsoring the South African Film and Television Awards (SAFTA)’s Youth Achiever Award for the third year running. This was revealed at an event held on Friday, 8 February 2019 at Ster-Kinekor’s The Zone in Rosebank, along with the official nominations for this years’ SAFTAs.

The Youth Achiever Award is presented to a newcomer or young person within the industry who has demonstrated excellence in their craft, and in doing so made a significant contribution to local film and television.

The inaugural award went to Thapelo Mokoena in 2017, recognising his extensive achievements as an actor, television presenter, and founder of his own production company, Thapelo Mokoena Productions.

Last year, the award went to creative entrepreneur, Ayanda Sithebe, the founder and CEO of Actor Spaces, a digital magazine promoting excellence across theatre, film and television.

As the custodians of the SAFTAs, the National Film and Video Foundation (NFVF) have called for nominations for this year’s Youth Achiever Award. The finalists will be evaluated by a panel of judges drawn from across the industry, with the winner being announced at this year’s SAFTAs on 2 March 2019.

“Ster-Kinekor is a dedicated supporter of the South African film industry, and we are especially enthusiastic about the development of young talent,” says Motheo Matsau, Chief of Marketing and Sales for Ster-Kinekor. “This is why we are continuing to sponsor the SAFTAs Youth Achiever Award in 2019. It is always a pleasure to be made aware of the sheer talent, innovation and hard work of our youth within the South African film and television industry, and we look forward to rewarding exceptional achievement.”

Categories
Awards

MultiChoice Group Boasts Record Number Of SAFTA Nominations

MultiChoice Group, the largest investor in television and film production on the continent, has received a record number of nominations for the South African Film and Television Awards, outperforming all other content platforms in South Africa for the second year in a row.

The 13th annual SAFTA nominations were announced on February 8 in Rosebank, Johannesburg. The awards ceremony is set to take place on March 2 at Sun City.

Nomination highlights include 1Magic’s new highly popular telenovela The River with 17 nominations and Mzansi Magic’s Isibaya with nine, while Afrikaans channel kykNET’s programmes collectively received no fewer than 60 nominations. M-Net’s local reality shows Survivor SA, My Kitchen Rules SA and Dancing with the Stars also outperforms in the reality categories and MultiChoice Group’s Video on Demand service, Showmax, can be proud of its 7 nominations for Thali’s Wedding Diary (see full list of nominees attached). All these productions can be enjoyed on the DStv platforms.

Mzansi Magic and 1Magic dominate every category

In the telenovela category Mzansi and 1Magic shows dominate every category in particular The River, an extraordinary feat for a production in its first year. “Congratulations to all our producers and the talent that received nominations for this year’s awards,” said Yolisa Phahle, CEO General Entertainment for MultiChoice Group. “MultiChoice plays an important role in the African film and television production industry by investing heavily in local talent and production development. It is paying off. We are changing the dynamic from international content consumption to consistently bringing our audiences the best stories on all the DStv platforms.” said Phahle.

“We are also happy to see our people being recognised for their behind-the-scenes work in the technical categories, as well as in every single genre from reality, variety and drama to speciality shows and current affairs. “Not to mention the sought-after best actor and actress categories in the different genres in which our shows will also compete,” she continued.

MultiChoice Group is the leading producer of content in South Africa and Africa. The group is poised to become a significant competitor on the global stage with its content creation strategy aimed at adding value to Africa’s growing GDP and jobs environment. MultiChoice Group is also the single biggest supporter of media entrepreneurs through the awarding of production contracts to small and medium production companies and freelancers. It indirectly supports many industry jobs (in line with President Ramaphosa 5 critical points at SONA).

MultiChoice Group is a newly formed company due to list on the JSE this month and includes MultiChoice South Africa, MultiChoice Africa, Showmax Africa and Irdeto.

The South African Television and Film Awards ceremony will be broadcast live from the Sun City Superbowl at 19:00 on March 2.

Categories
Awards

Nominees For SAFTAs 13

The 13thAnnual South African Film and Television Awards (SAFTAs 13)would like to congratulate the trailblazers who were announced at the nominee’s announcement on the8thof February 2019, at Ster-Kinekor, The Zone, in Johannesburg.

The nominees who have been announced from 92 categories,are dreamers who were picked by over 200 industry experts from various provinces. The process by led by the overall judges Ms. Firdoze Bulbulia and Ms.Thembi Mtshali-Jones, alongside the auditors, OMA Chartered Accountants, who meticulously audited both judging phases.

The SAFTAs have been sustained and are only possible due to strong relationships with public and private sector partners such as the Departmentof Arts and Culture (DAC), M-Net, South African Broadcasting Corporation (SABC), Ster-Kinekor, Gauteng Film Commission (GFC), Kwa-Zulu Natal Film Commission (KZNFC), Kunene Makopo Risk Solutions(KMRS), McCafé, North West Department of Culture, Arts and Traditional Affairs (CATA), and Sun International.

The award ceremony will be broadcast live on the 2nd of March 2019, on SABC 2, at 19h00 from Sun City, Superbowl.

FILM

FEATURE FILM
Best Feature Film
  • Kanarie (Marche Media)
  • Sew the Winter to my Skin (Yellowbone Entertainment)
  • Nommer 37 (Gambit Films)
Best Actress – Feature Film
  • Jill Levenberg as Ellen Pakkies in Ellen, Die Ellen Pakkies storie
  • Monique Rockman as Pam Ismael in Nommer 37.
  • Diaan Lawrenson as Ingrid in Raaiselkind
Best Actor – Feature Film
  • Jarrid Geduld as Abie Pakkie in Ellen, Die Ellen Pakkies Storie
  • Irshaad Ally as Randall Hendricks in Nommer 37
  • Schalk Bezuidenhout as Johan Niemand in Kanarie
Best Supporting Actress – Feature Film
  • June Van Merch as Miriam in Raaiselkind
  • Ilse Klink as Diona in Stroomop
  • Anna-Mart van der Merwe as Arlene Louw in Kanarie
Best Supporting Actor – Feature Film
  • Alex van Dyk as Pieter in Die Stropers (The Harvesters)
  • Zolisa Xaluva as Black Wyatt Earp in Sew the Winter to my Skin
  • Germandt Geldenhuys as Ludolf Otterman in Kanarie
Best Achievement in Directing – Feature Film
  • Five Fingers for Marseilles – Michael Matthews
  • Ellen, Die Ellen Pakkies Storie – Daryne Joshua
  • Sew the winter to my skin – Jahmil X.T. Qubeka
Best Achievement in Scriptwriting – Feature Film
  • Kanarie – Christiaan Olwagen and Charl-Johan Lingenfelder
  • Wonderlus – Johan Cronje
  • Nommer 37 – Nosipho Dumisa
Best Achievement in Cinematography – Feature Film
  • Meerkat Maantuig – Willie Nel
  • Five Fingers for Marseilles – Shaun Harley Lee
  • Nommer 37 – Zenn van Zyl
Best Achievement in Sound Design – Feature Film
  • Five Fingers for Marseilles – Morne Marais, Simon Ratcliffe, James Olivier and Richard David West
  • Sew the Winter to my Skin – Barry Donnelly
  • Ellen, Die Ellen Pakkies Stories – Jean Niemandt
Best Achievement in Original Music / Score – Feature Film
  • Five Fingers for Marseilles – James Andrew Matthes
  • Ellen, Die Ellen Pakkies Storie – Quinn Lubbe
  • Raaiselkind – Quinn Lubbe
Best Achievement in Editing – Feature Film
  • Meerkat Maantuig – Warwick Allan
  • Sew The Winter to My Skin – Layla Swart
  • Nommer 37 – Simon Beesley
Best Achievement in Production Design – Feature Film
  • Five Fingers for Marseilles – J Franz Lewis
  • Meerkat Maantuig – Waldemar Coetsee
  • The RECCE – Pieter Bosman
Best Achievement in Costume Design – Feature Film
  • Five Fingers for Marseilles – Pierre Vienings
  • Susters – Carike Nel
  • Sew the Winter to my Skin – Pierre Vienings
Best Achievement in Make-up and Hairstyling – Feature Film
  • Five Fingers for Marseilles – Babalwa Carol Djieutcheu and Julene Paton
  • Nommer 37 – Babalwa Carol Djieutcheu
  • Stroomop – Minuche Bridgette Snyman
Best Short Film
  • Stillborn (Yellowbone Entertainment)
  • Measure Of A Woman (Spier Films)
  • Die Maan Val Bewusteloos – (IdeaCandy)
STUDENT FILMS
Best Student Film
  • Scarlet’s Tale (University of Cape Town)
  • The Water Dancers (University of Cape Town)
  • Doreen (AFDA)

TELEVISION

DRAMA
Best TV Drama
  • Lockdown 2 (Black Brain Pictures)
  • The Herd (Seriti Films)
  • Tjovitjo (Puo Pha Productions)
Best Actress – TV Drama
  • Dawn Thandeka King as Ma-Z in Lockdown 2
  • Zola Nombona as Monde in Lockdown 2
  • Thuso Mbedu as Winnie in Is’thunzi 2
Best Actor – TV Drama
  • Sello Maake Ka-Ncube as Bhekisizwe in The Herd
  • Warren Masemola as Ma’ Fred in Tjovitjo
  • Mothusi Magano as Phakamile in Emoyeni
Best Supporting Actress – TV Drama
  • Lorcia Cooper as Tyson in Lockdown 2
  • Pamela Nomvete as Governor Deborah in Lockdown 2
  • Zikhona Bali as Londiwe in Is’thunzi 2
Best Supporting Actor – TV Drama
  • Sdumo Mtshali as Mandla in Is’thunzi 2
  • Thulani Shange as Lwazi in Is’thunzi 2
  • Terence Bridgett as Adam Davids in Knapsekêrels
Best Achievement in Directing – TV Drama
  • The Herd – Ernest Nkosi, Denny Miller and Thabang Moleya
  • Tjovitjo – Vincent Moloi
  • Side Dish – Mandla Ngcongwane
Best Achievement in Scriptwriting – TV Drama
  • Lockdown 2 – Reabetswe Moeti
  • Emoyeni – Thishiwe Ziqubu, Karabo Lediga, Tshenolo Mabale, Nozipho Nkelemba and Mmabatho Montsho
  • The Herd – Gwydion Beynon and Lebogang Mogashoa
Best Achievement in Editing – TV Drama
  • Emoyeni – Itumeleng Nkabinde
  • Ambitions – Eugene Lombaard
  • Tjovitjo – Mokweikaye Masisi
Best Achievement in Sound Design – TV Drama
  • Emoyeni – Sizwe Msibi
  • Fynskrif – Stef Albertyn
  • Ambitions – Matthew James
Best Achievement in Original Music/Score -TV Drama
  • Fynskrif – Braam Du Toit
  • Knapsekerels – Adrian Kritzinger
  • Side Dish – Kurt Slabbert
Best Achievement in Art / Production Design – TV Drama
  • Tjovitjo – Vivienne Mahloko
  • The Herd – Annemarie Jacoba Erasmus
  • The Docket – Ilze Van Den Berg, Richard Rehbock and Nazo Maloyi
Best Achievement in Wardrobe/Costume Design- TV Drama
  • Emoyeni – Honey Makwakwa
  • Lockdown 2 – Gisellah Mcleod
  • The Docket – Mncedisi Mbombo, Talya Smith and Thuli Mlangeni
Best Achievement in Make-Up and Hairstyling – TV Drama
  • Lockdown 2 – Babalwa Carol Djieutcheu
  • Knapsekerels – Angi Boshoff
  • The Docket – Wendy Klassen and Kayla Morris
Best Achievement in Cinematography – TV Drama
  • Emoyeni – Marc Rowlston
  • Tjovitjo – Motheo Moeng
  • Side Dish – Gaopie Kabe and Tiyane Nyembe
COMEDY
Best TV Comedy
  • Thuli noThulani (Burnt Onion Productions)
  • Tali’s Wedding Diary (Sketchbook Studios)
Best Actress – TV Comedy
  • Nqobile Sipamla as Thuli in Abo Mzala 3
  • Julia Anastasopoulos as Tali Shapiro in Tali’s Wedding Diary
  • Talitha Ndima as Talitha in The Bantu Hour
Best Actor – TV Comedy
  • Hannes Brummer as Benny in Elke Skewe Pot 2
  • David Isaacs as Mac in Die Vlieënde Springbokkie (The Flying Springbuck)
  • Wright Ngubeni as Thulani in Thuli noThulani
Best Supporting Actress – TV Comedy
  • Nomsa Buthelezi as Thandi in Abo Mzala 3
  • Carien Botha as Lulu in Elke Skewe Pot 2
  • Marisa Drummond in Wilma in Elke Skewe Pot 2
Best Supporting Actor – TV Comedy
  • Warren Masemola as Anthony (Care Taker) in Single Galz
  • Tshepo Maseko as Samson in Skwizas
  • Muzi Mthembu as Fabian in Taryn & Sharon
Best Achievement in Directing – TV Comedy
  • Tali’s Wedding Diary – Ari Kruger
  • Bedford Wives – Catharine Cooke & Krijay Govender
  • Hotel – Bennie Fourie
Best Achievement in Scriptwriting – TV Comedy
  • Tali’s Wedding Diary – Julia Anastasopoulos, Ari Kruger and Daniel Zimbler.
  • Thuli noThulani – Rethabile Ramaphakela, Mpho Osei, Karabo Lediga, Anne Davis, Julian Koboekae, Tshegofatso Monaisa, Meren Reddy, Bradley Katzen and Katleho Ramaphakela.
  • Thandeka’s Diary 3 – Unlisted writing team
Best Achievement in Editing – TV Comedy
  • Tali’s Wedding Diary – Richard Starkey
  • Hotel – Johan Cronje & Regardt Botha
  • Bedford Wives – Sandra Vieira and Arti Gopal
Best Achievement in Sound Design – TV Comedy
  • Bedford Wives – Janno Muller
  • Die Kasteel – Sizwe Msibi
  • The Bantu Hour – Jeremy C Elwell
Best Achievement in Art / Production Design – TV Comedy
  • Taryn & Sharon – Massimo Bastiotto
  • Abo Mzala 3 – Lerato Pitso
  • Tali’s Wedding Diary – Keren Setton
Best Achievement in Wardrobe/ Costume Design – TV Comedy
  • Abo Mzala 3 – Gisellah Mcleod
  • Bedford Wives – Bryce Bowers
  • Taryn & Sharon – Melissa Van Eck
Best Achievement in Make-up and HairstyIng – TV Comedy
  • Thandeka’s Diary 3 – Regentse Munyai
  • Die Kasteel – Carmin Olwage
  • Abo Mzala 3 – Regentse Munyai
Best Achievement in Cinematography – TV Comedy
  • Tali’s Wedding Diary – James Adey
  • Bedford Wives – Justus De Janger
  • Hotel – Craig Maarschalk
SOAPIES
Best TV Soap
  • Isibaya (The Bomb Shelter)
  • Uzalo (Stained Glass Pictures)
  • Rhythm City (Rhythm City Drama PTY LTD)
Best Actress – TV Soap
  • Nomzamo Mbatha as Thandeka in Isibaya
  • Kgomotso Christopher as Yvonne in Scandal!
  • Dawn Thandeka King as MaNgcobo in Uzalo
Best Actor – TV Soap
  • Pallance Dladla as Jabu in Isibaya
  • Jamie Bartlett as David Genaro in Rhythm City
  • Sdumo Mtshali as Sdu in Isibaya
Best Supporting Actress – TV Soap
  • Gcina Mkhize as Khanyi in Isibaya
  • Thuli Thabethe as Beauty in Isibaya
  • Linda Sebezo as Lillian in Isibaya
Best Supporting Actor- TV Soap
  • Abdul Khoza as Qhaphela in Isibaya
  • Khaya Dladla as GC in Uzalo
  • Melusi Mbele as Bekhumuzi in Isibaya
Best Achievement in Directing – TV Soap
  • Isibaya – Phiwe Mkhanzi and Sthembiso Mathenjwa
  • Isidingo – Nthabiseng Tau, Michael Sebonego and Keke Mphuthi
  • Isithembiso – Zeno Peterson, Shaft Moropane, Itumeleng Mohlabane and Darryl Fuchs
Best Achievement in Scriptwriting – TV Soap
  • Isibaya – Paul Rowlston, Mpumelelo Grootboom, Jacob Ntshangase, James Whyle, Zolisa Sigwanda, Chris Blomkamp, Byron Abrahams and Mbalizethu Zulu.
  • Isithembiso – Charleen Ntsane, Chris Blomkamp, Daniel Zimbler, Sayitsheni Mdakhi, Iain Paton, Catherine Muller, Libby Dougherty, Andrew Petersen, Mbasa Tsetsana, Thabo Boom and Matthew Jankes.
  • Binnelanders – Binnelanders Script Department
Best Achievement in Editing – TV Soap
  • Isithembiso – Kirsten de Magalhaes,Rian van der Walt, Jeremy Briers,Molatsi Molefe,Martin Mosala,Sphiwe Nhlumayo,Matodzi Nedmungadi,Tshepo Kgatsoetsoe and Brett Anolik
  • Uzalo – Nhlanhla Mngadi
  • Scandal! – Chad Snell, Harriet Makgatho,Nandi Mehlomakulu, Karabo Modikwane and Charlene Pietersen
Best Achievement in Sound – TV Soap
  • Isibaya – Vaughan Phillips and Mark Phillips
  • Isithembiso – Vaughan Phillips and Mark Phillips
  • Uzalo – Timotheus Du Preez
Best Achievement in Art/ Production Design – TV Soap/Telenovela
  • Rhythm City – Kagiso Malefane
  • Getroud met Rugby – Michelle Cronje
  • Suidooster – Jessica Kleinhans
Best Achievement in Wardrobe – TV Soap
  • Uzalo – Nokubonga Ngobeni
  • Suidooster – Pippa Heimann
  • Getroud met Rugby – Elke Beukes
Best Achievement in Make-up and Hair – TV Soap
  • Uzalo – Stella Johnson
  • Getroud met Rugby – Angelic Tait
  • Rhythm City – Lucy Ngwira
Best Achievement in Cinematography – TV Soap
  • Isithembiso – Sevetian Maslamoney and Zeno Peterson
  • Uzalo – Sanele Mgobhozi
  • Imbewu: The Seed – Marc Brower
TELENOVELAS
Best Telenovela
  • The River (Tshedza Pictures CC)
  • Broken Vows (CMP)
  • Ring of Lies (Penguin Films / Paw Paw Films)
Best Actress – Telenovela
  • Moshidi Motshegwa as Malefu in The River
  • Sindi Dlathu as Lindiwe in The River
  • Jo-anne Reyneke as Thandi in Broken Vows
Best Actor – Telenovela
  • Presley Chweneyagae as Cobra in The River
  • Hlomla Dandala as Zweli in The River
  • Siyabonga Radebe as Gazini in Ring of Lies 2
Best Supporting Actress – Telenovela
  • Nthati Moshesh as Pula in Ring of Lies 2
  • Vele Manenje as Shanduka “Shandu” in Ring of Lies 2
  • Ferry Jele as Veronica in The River
Best Supporting Actor- Telenovela
  • Warren Masemola as Elias “Stukkie” Madima in Ring of Lies 2
  • Lawrence Maleka as Zolani in The River
  • Zenzo Ngqobe as Percy in The River
Best Achievement in Directing – Telenovela
  • The River – Johnny Barbuzano, Catharine Cooke, Zolani Phakade and Ferry Jele
  • Ring Of Lies 2 – Darryl Fuchs, David Golden, Thabo Khambule and Mandilakhe Yengo
  • Hope – Zuko Nodada, Pheelo Makosholo and Beauty Masvaure
Best Achievement in Scriptwriting – Telenovela
  • The River – Gwydion Beynon and Phathutshedzo Makwarela
  • Ring of Lies 2 – Neo Sibiya, Caroline Doherty, Bongi Ndaba, Margaret Goldsmid, Peter Goldsmid, Tristram Atkins, Raffaella Delle-Donne, Lerato Khanye, Shirley Johnston, Thulani Cekiso, Paul Crilley, Philane Ndaba, Tina-Louise Smith, Sinovuyo Jwacu and Roberta Durrant
  • Broken Vows – Sunni Faba, Shemane Harris, Henrietta Plattner, Lwazi Mvusi, Justine Loots, Brad Katzen, Genna Lewis and Thabo Kolatsoeu
Best Achievement in Editing – Telenovela
  • The River – Ula Oelsen, Bongi Malefo and Matodzi Nemungadi
  • Ring Of Lies 2 – Maryke Kruger, Ambonga Abednego Mfundisi, Talya Kahan and Tanya Von Abo
  • Hope – Sandra Vieira, Hlumi Tlale, Matodzi Nemungadi, Nonhlanhla Nxumalo and Susan Thabethe
Best Achievement in Sound – Telenovela
  • The River – Ben Oelsen, Lele Seate and Tladi Mabuya
  • Broken Vows – Shawn Smith
  • Ring of Lies 2 – Stash Couvaris and Vanoesjka Franzsen
Best Achievement In Original Music/ Score – Telenovela
  • The River – Brendan Jury
  • Ring of Lies 2 – Ngane Sikobe
  • Hope – Abe Sibiya
Best Achievement in Art/ Production Design – Telenovela
  • Broken Vows – Sam Dell
  • The River – Amanda Scholtz
  • Ring of Lies 2 – Edward Liebenberg and Vincent Moreki
Best Achievement in Wardrobe – Telenovela
  • Broken Vows – Princess Morodi
  • The River – Nombulelo Sithole
  • Hope – Rochelle Selling
Best Achievement in Make-up and Hair – Telenovela
  • Broken Vows – Mmabatho Seema
  • The River – Bongi Mlotshwa
  • Hope – Gaserongwe Ramatapa
Best Achievement in Cinematography – Telenovela
  • The River – Gaopalelwe Kabe and Trevor Brown
  • Hope – Michael Goba
  • Ring of Lies 2 – Ntobeko Dlamini and Marc Brower
PUBLIC VOTING CATEGORIES
Best TV Presenter
  • Nico Panagio (Survivor South Africa: Philippines)
  • Katlego Maboe (In Die Kollig Met… Katlego Maboe)
  • Sthembiso Dliwayo (Mi Kasi Su Kasi)
  • Waldimar Pelser (kykNET Verslag in Gesprek)
  • Kabelo Mabalane (Kick It)
  • Bonang Matheba (DStv Mzansi Viewers’ Choice Award)
  • Melo Moloto (Hectic On 3)
  • Johan Stemmet (Noot vir Noot Series 43)
  • Thando Thabethe (Thando Bares All)
  • Sivuyile Ngesi (The Man Cave Season 6)
  • Katlego Maboe (Tropika Island of Treasure Maldives)
Most Popular TV Soap / Telenovela
  • Uzalo (Stained Glass Productions)
  • Suidooster (Suidooster Films)
  • Isidingo (Pomegranate Media)
  • Binnelanders (Stark Films)
  • Skeem Saam (Peu Communication Solutions)
  • Isibaya (The Bomb Shelter)
  • Rhythm City (Rhythm City Drama PTY LTD)
  • Imbewu: The Seed (Grapevine Productions (Pty) )
  • Getroud met Rugby (Overberg Produskies)
  • Scandal! (Scandal)
  • Isithembiso (The Bomb Shelter)
  • Hope (Moja Love production)
  • Broken Vows (CMP)
  • The River (Tshedza Pictures CC)
  • Ring of Lies 2 (Penguin Films / Paw Paw Films)
YOUTH AND CHILDREN
Best Youth Programme
  • Siyaya-Wildest Cape (Francois Odendaal Productions)
  • Sistahood (Red Pepper Pictures (Pty) Ltd)
  • Mi Kasi Su Kasi (What Box)
Best Children’s Programme
  • YOTV Live Career Thursday (Urban Brew Studios)
  • Hectic On 3 (Okuhle Media)
  • Restyle my Style 4 (Quizzical Pictures (Pty) Ltd)
TALK SHOWS
Best Talk Show
  • Republiek Van Zoid Afrika (Brainwave Productions)
  • Trending SA (Topina (PTY) LTD)
  • Thando Bares All (Oxyg3n Media)
REALITY SHOWS
Best Reality Show
  • Koekedoortjie (Homebrew Films)
  • Ultimate Braai Master Season 5 (Cooked in Africa Films)
  • My First (Mirror Effect Media)
GAME SHOWS
Best Game Show
  • Noot vir Noot 43 (Stemmburg Television)
  • Op die Spel (Homebrew Films)
  • Parlement Parlement (Both Worlds)
INTERNATIONAL FORMATS
Best International Format Show
  • Survivor South Africa: Philippines (Afrokaans Film & Television)
  • My Kitchen Rules South Africa 2 (Picture Tree)
  • Dancing With the Stars South Africa (Rapid Blue)
FACTUAL / EDUCATIONAL
Best Factual & Educational Programme
  • Kick it (Engage Entertainment)
  • Cishe Ngafa (Nldovukazi Concepts)
  • Case Closed, Justice Served: The teenage Serial Killer (Okuhle Media)
NEWS AND ACTUALITY
Best Current Affairs Programme
  • Dr Sello Of Ikhageng (Health-e)
  • Iskebhe (eNCA)
  • Darryn August: A Selfless Hero (Combined Artists)
MAGAZINE
Best Magazine Show
  • 50/50 (CMP)
  • The Man Cave 6 (Cheeky Media)
  • Nisboere (Production etal)
Best Variety Show
  • Jan (Brainwave Productions)
  • DStv Mzansi Viewers’ Choice Award (Don’t Look Down Production and Agency (Pty) Ltd.)
  • Starlight Classic Johannesburg 2017 (Freshly Minced)
MUSIC
Best Music Show
  • The Rockets 50ste Herdenking Konsert (All Star Productions)
  • Klavierkuiers met Pedro 2 (Red Pepper Pictures)
  • Die Kontrak (Red Pepper Pictures)
MADE FOR TV MOVIES
Best Made for TV Movie
  • Hartstog (Deon Opperman Produksies)
  • Thembi’s Trial (Chocolate Milk and Cookies)
  • Mbalenhle (Leburugraphy Pictures)

DOCUMENTARY

Documentary Feature
Best Documentary Feature
  • Whispering Truth to Power (Undercurrent Film and Television CC)
  • Everything Must Fall (Uhuru Productions Pty Ltd)
  • Goldblatt (A4 Art Foundation)
Best Achievement in Directing – Documentary Feature
  • Whispering Truth to Power – Shameela Seedat
  • Goldblatt – Daniel Zimbler
  • Everything Must Fall – Rehad Desai
Best Achievement in Cinematography – Documentary Feature
  • Tribe Versus Pride – Dereck Joubert
  • Amira – Theodor Crouse
  • Christiaan Barnard: Deurbraak – Christelle Parrott
Best Achievement in Editing – Documentary Feature
  • Tribe Versus Pride – Jolene Van Antwerp
  • Whispering Truth to Power – Francois Verster
  • Amira – Christelle Parrott
Best Achievement in Sound Design – Documentary Feature
  • Whispering Truth to Power – Stef Albertyn
  • Tribe Versus Pride – Beverly Joubert
  • Ons Botha – Chad Snell
Documentary Short
Best Documentary Short
  • Follow The Guns (Combined Artists)
  • Someone to Blame – The Ahmed Timol Inquest (EMS Productions cc)
  • Scences From a Dry City (SaltPeter Productions CC )

WILDLIFE

Best Wildlife Programme
  • Incredible Bats (Earth Touch)
  • Africa’s Super Snake (Earth Touch)
  • Grit: Honey Badger Tough (Earth Touch)
Categories
Awards

SAFTAs 13, Dare To Dream

The National Film and Video Foundation (NFVF), is proud to announce the 13thannualSouth African Film and Television Awards (SAFTAs 13) theme, DARE TO DREAM.

The DARE TO DREAMtheme was revealed at an exclusive nominee’sannouncement event held on the 8thof February 2019, at Ster-Kinekor, The Zone.

This year, the South African industry celebratesthose“WHO DARE TO DREAMthrough the key objectives of the SAFTAs:

  • To honour, celebrate and promote the creativity, the quality, and the excellence of the South African film and television talent and productions.
  • To encourage entrepreneurship and develop new talent within the industry.
  • To serve as a beacon that highlights the work of dedicated stakeholders such as the NFVF and the film and television stakeholders at large.

Despite the adversity of funds available in the current economic climate, these dreamers remain steadfast in their passion.

  • They create worlds that move dreams from the fantastical to the vivid realm in picture and sound.
  • They share those dreams with the world, and in doing so, inspire us all.

The award ceremony will be broadcast live on the 2ndof March 2019, on SABC 2, at 19h00 from Sun City, Superbowl.

#SAFTAs13 updates will be available on social media:
Twitter: @saftas1
Instagram: @saftassa
Facebook: @saftassa

Categories
Awards

Ster-Kinekor Theatres And SAFTAs Announced Winner Of Young Achiever Award

The who’s who of the South African film and television industry put on their best as they walked the red carpet with their peers. This, in preparation for the announcement of all the winners at the 12th Annual SAFTAs (South African Film and Television Awards) ceremony at Sun City this evening (24 March).

Among the list of recipients of a much-treasured SAFTA statuette was a young and talented actor, who is destined for bigger and brighter things on both the big and small screen. The Young Achiever Award, sponsored again this year by Ster-Kinekor Theatres, was handed over to a thrilled Ayanda Sithebe by Motheo Matsau, Chief of Marketing and Sales of the country’s leading cinema exhibitor. The sponsorship is a further display of Ster-Kinekor’s continued support of the local film industry, and the development of the exciting young talent therein.

“Ayanda is a most worthy recipient of this inaugural Youth Achiever Award, and our sponsorship of this award is a continuation in showing the industry that we are committed in collaborating with the South African Film Industry. The SAFTAs provides an excellent avenue for us to demonstrate our assurance to the flourishing South African film industry.

“But, more importantly, we are pleased to be sponsoring the award for the second year, an innovative category that recognises and rewards the exciting young talent in our country who are destined to become the industry’s rising stars of tomorrow,” says Motheo Matsau, Chief of Marketing and Sales of Ster-Kinekor Theatres.

“Focusing on growing the youth market is a key sector within our marketing strategy. This sponsorship opportunity further strengthens that strategy. It also gives us access to some of the exciting and developing talent within the sector, who are destined for future success.”

Ayanda Sithebe is a creative entrepreneur with a daring approach to the projects that he works on. He has over 12 years’ experience in the entertainment industry, he is innovative and works hard to make an impact.

He is the CEO and founder of actor spaces, a digital platform for actors that consists of a digital magazine that promotes excellence within acting spaces in theatre, film and television.

“We are looking forward to working with Ayanda, and exploring some interesting opportunities and collaborations with this creative talent going forward,” remarked Matsau.

“It is important that all sectors within the industry work together to ensure our continued commitment to the growth and success of South Africa’s growing film industry. As such, our continued partnership with the NFVF to sponsor the SAFTAs category that focuses on youth achievement is our commitment to ensuring a healthy pipeline of talent and content into the future.”

The special Youth Achiever Award category is presented to a newcomer or young individual in the industry who has demonstrated excellence in their craft. The National Film and Video Foundation (NFVF), custodians of the SAFTAs, called for nominations for this category, one of three discretionary awards to be presented at the awards event this evening.

The panel of judges, comprising members of the SAFTAs committee, CCIFSA, SASFED, SABC, M-Net, eTV and StarSat), evaluated the nominees’ submissions of work, their impact on the future of, and their development, the industry. The choice of Sithebe as the worthy recipient of this award was a unanimous agreement by the panel.

Categories
Awards

The SAFTAs 2018 Winners

Television

Best TV Soap
Isibaya

Best Actor – TV Soap/Telenovela
Hamilton Dhlamini

Best Actress – TV Soap/Telenovela
Jo-Anne Reyneke

Best Supporting Actor – TV Soap/Telenovela
Pallance Dladla

Best Supporting Actress – TV Soap / Telenovela
Tarryn Lamb

Best Achievement in Directing – TV Soap / Telenovela
Isibaya

Best Achievement in Scriptwriting – TV Soap / Telenovela
Suidooster

Best Telenovela
High Rollers 3

Most Popular TV Soap
Uzalo

Best TV Drama
Tjovitjo

Best Actor – TV Drama
Warren Masemola

Best Actress – TV Drama
Thuso Mbedu

Best Supporting Actor – TV Drama
Emmanuel Castis

Best Supporting Actress – TV Drama
Jana Cilliers

Best Achievement in Directing – TV Drama
iNumber Number

Best Achievement in Scriptwriting – TV Drama
Lockdown

Best TV Comedy
Puppet Nation ZA

Best Actress – TV Comedy
Carine Rous

Best Actor – TV Comedy
Mandla Gaduka

Best Supporting Actress – TV Comedy
Linda Sebezo

Best Supporting Actor – TV Comedy
Schalk Bezuidenhout

Best Achievement in Directing – TV Comedy
Puppet Nation ZA

Best Achievement in Scriptwriting – TV Comedy
Puppet Nation ZA

Best Talk Show Host
Pabi Moloi

Best TV Presenter
Lerato Kganyago

Film

Best Actor – Feature Film
Nakhane Touré

Best Actress – Feature Film
Crystal-Donna Roberts

Best Supporting Actor – Feature Film
Bongile Mantsai

Best Supporting Actress – Feature Film
Nomonde Mbusi

Best Achievement in Directing – Feature Film
Inxeba (The Wound)

Best Achievement in Scriptwriting – Feature Film
Inxeba (The Wound)

Best Feature Film
Inxeba (The Wound)

Best Documentary Feature
Skulls of my People

Best Student Film 
Hewn

Lifetime Achievement Awards
Johan Stemmet
Thoko Ntshinga

Youth Achiever Award Recipient
Ayanda Sithebe

 

 

Categories
Awards

M-Net’s Channels Nab 114 SAFTA Nominations

The M-Net channels have received an incredible 114 nominations in the 11th edition of the South African Film and Television Awards (SAFTAs), announced in Johannesburg on Thursday, 16 February. M-Net’s legacy has always been about telling local stories and the nominations by the SAFTAs is an acknowledgement of M-Net’s commitment to the industry.

Carte Blanche, M-Net 101’s flagship current affairs series, received a nomination for Best Current Affairs Actuality Programme, while the channel’s popular singing contest, The Voice SA Season 1 and cooking show, Sarah Graham’s Food Safari each received their first nominations. Mzansi Magic’s local content continues to delight audiences with its authentic and colourful storylines. The channel received more than 20 nominations, including nods for Isibaya, Ring of Lies and Greed & Desire. kykNET’s feature films and series clearly impressed, as they received more than 50 nominations (nearly double the 31 nominations received last year). Hotel, a comedy series set in a small South African town, received seven nominations.

“This is a proud moment for our channels – the investment in local content from us and partners like the NFVF will ensure the sustainability and exponential growth of the film and television industry. Telling local stories in local languages that reflect our past, present and future is what we do. Shows like Mzansi Magic’s Isibaya and kykNET’s Suidooster are successful because they showcase the hopes and dreams of our audiences. Congratulations to all our channel teams, actors, actresses and production houses – we value your partnership and are excited about the future of South African film and television,” said M-Net CEO, Yolisa Phahle.

Categories
Awards

9 SAFTA nominations For Videovision Entertainment’s “Shepherds And Butchers”

Videovision Entertainment’s SHEPHERDS AND BUTCHERS which won the Berlin Film Festival’s Panorama Audience Award last year, received nine SAFTA nominations in the 11th South African Film and Television Awards it was announced earlier today. The film is helmed by award-winning director, Oliver Schmitz and produced by Anant Singh and Brian Cox (who also wrote the screenplay),

SHEPHERDS AND BUTCHERS received nominations for Best Feature Film, Best Achievement in Directing (Oliver Schmitz), Best Actor (Garion Dowds), Best Supporting Actor (Deon Lotz), Best Achievement in Editing (Megan Gill), Best Achievement in Production Design (Mike Berg), Best Achievement in Sound Design (Ivan Millborrow, Charlotte Buys), Best Achievement in Costume Design (Diana Cilliers) and Best Achievement in Make-up and Hair (Marli Kruger and Talli Patcher).

Set in late 1980’s South Africa, SHEPHERDS AND BUTCHERS follows John Weber, a hotshot lawyer who faces his biggest test when he agrees to defend a prison guard who has killed seven men. What ensues is a compelling charge against the death penalty itself, in a case that changes history. It is based on the award-winning South African novel by Chris Marnewick, a former advocate of the Durban bar who filled the pages of his book with meticulously researched factual information amassed from his years as a defense attorney.

Commenting on the nominations, producer Anant Singh said, ““We are delighted with the nine nominations received by the SHEPHERDS AND BUTCHERS team. We congratulate each one of them on their nominations which are a tribute to their respective talents, creativity and skill. We applaud their achievements.”

SHEPHERDS AND BUTCHERS will be released on DVD in South Africa on 20 February 2017 through Next Home Entertainment. The film was released in the United States by Twentieth Century Fox last month and Netflix will release the film in selected international territories later this year.

SHEPHERDS AND BUTCHERS is an Anant Singh presentation of a Videovision Entertainment/Distant Horizon production in association with Times Media Films, WDR/ARTE and The Department of Trade and Industry South Africa. The film stars Steve Coogan, Andrea Riseborough and Garion Dowds. Music is composed by Paul Hepker, it is edited by Megan Gill with Diana Cilliers as Costume Designer and Director of Photography Leah Striker. The film is executive produced by Robert Naidoo, Sudhir Pragjee, Sanjeev Singh, Andrew Bonamour and Andrew Gill; co-produced by Barbara Buhl, Andreas Schreitmueller and Jan Krüger. Produced by Anant Singh and Brian Cox, the film is based on the book ‘Shepherds and Butchers’ by Chris Marnewick with the screenplay by Brian Cox and is directed by Oliver Schmitz.